
Carinthia Defence 4
Til et koldt hus, hvor intet kan tørres
4.136,95 krtotalpris inkl. fragt
2 butikker · sammenlign
Annoncelinks · prepper.dk får provision, når du køber via links på siden. Det påvirker ikke, hvordan vi rangerer. Sådan tjener vi penge
Af Mads Nordskov, ansvarshavende redaktør · Senest revideret 27. okt. 2026 · Priser opdateret dagligt · Ikke testet fysisk - vurderet på prisdata og dokumenterede kilder

Carinthia Defence 4 ligger øverst og er bedst samlet, fordi den er bygget til det, en sovepose til beredskab skal kunne: ligge klar i et hus uden varme, tåle fugt og bruges med tøj på. Carinthia Defence 6 på plads to er mest for pengene og er lavet til de koldeste nætter, men bliver for varm i forår og efterår. Helsport Spitsbergen er bedst til et koldt hus om vinteren og består af to poser, der kan bruges hver for sig.
Forbeholdet er vægten på omkring to kilo. Mest for pengene er Carinthia Defence 6, en ren vinterpose med samme slags syntetiske fyld, som til gengæld vejer og fylder endnu mere.
Nemo Jazz er bedst til fugtige rum og er en dobbeltpose til to, der deler varmen. Sea To Summit Ascent -9c er bedst til nødtasken og evakuering: den er let nok til at bære, kan luftes ud og bæres som jakke, men dunet tåler kun kondens og let nedbør. Sea To Summit Spark Women's -1c er bygget til mindst mulig vægt og pakmål, men har en lynlås, der kun går trekvart ned.
Rækkefølgen er lavet af prepper.dk's scoringsmodel. Herunder står, hvad temperaturangivelserne betyder, og hvad du skal vælge efter.
Datagrundlag: prisstabilitet indgår først efter 80 måledage - vi har 58 for de fleste kandidater, så de øvrige kriterier vejer forholdsmæssigt mere. Sådan rangerer vi

Til et koldt hus, hvor intet kan tørres
4.136,95 krtotalpris inkl. fragt
2 butikker · sammenlign


Til et koldt og fugtigt hus langt under frysepunktet
12.272,00 krtotalpris inkl. fragt
2 butikker · sammenlign



3.918,00 krtotalpris inkl. fragt
2 butikker · sammenlign
| PRODUKT | BADGE | PREPPER.DK-SCORE | TOTALPRIS | LAVESTE 90 DAGE | BUTIKKER | LAGER | KOMFORTTEMPERATUR | GRÆNSETEMPERATUR | FYLD | FORM | PAKMÅL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1Carinthia Defence 4 | Bedst samlet | 4,0/5 | 4.136,95 kr | – | 2 | På lager | -8 °C | -15 °C | syntetisk, G-LOFT Si polyester, 145 g/m² ude og inde | mumie, løs pasform | 25 × 32 cm |
| 2Carinthia Defence 6 | Mest for pengene | 3,8/5 | 3.533,95 kr | – | 2 | På lager | -8,8 °C | -18 °C | syntetisk G-LOFT, polyester | mumie | 25 x 45 cm |
| 3Helsport Spitsbergen | Bedst til et koldt hus om vinteren | 3,8/5 | 12.272,00 kr | – | 2 | På lager | -32 °C (inder- og yderpose sammen) | -45 °C (inder- og yderpose sammen) | dun 90/10, 750 FP i inderposen og syntetisk Thermolite T3 Ecomade i yderposen | – | 37 × 29 cm (24 l) |
| 4Nemo Jazz | Bedst til fugtige rum | 3,6/5 | 3.179,95 kr | – | 2 | På lager | 0 °C | – | syntetisk, genbrugt Stratofiber | – | 81 x 35 x 35 cm |
| 5Sea To Summit Ascent -9c Down Sleeping Bag | Bedst til nødtasken og evakuering | 3,5/5 | 4.043,00 kr | – | 3 | På lager | -2 °C | -9 °C | dun, andedun 750+ fill power, Ultra-Dry Down | mumie | – |
| 6Sea To Summit Spark Women's -1c Down Sleeping Bag | – | 2,8/5 | 3.918,00 kr | – | 2 | På lager | -1 °C | -7 °C | dun 90/10, gåsedun 850+ fill power, Ultra-Dry Down | mumie | – |
Klik på en kolonneoverskrift for at sortere. Specifikationer stammer fra butikkernes produktoplysninger.
Vi har ikke haft produkterne i hånden. Vurderingerne bygger på navngivne kilder - tests og anmeldelser, hvor de findes - og producentdata, og teksterne er skrevet med AI ud fra kilderne og godkendt af redaktøren. Scoren er en redaktionel score fra 1 til 5, ikke en måling, og badges som »Bedst samlet« tildeles af faste regler ud fra score og pris, som redaktøren kan fastlåse. Sådan rangerer vi
Bedst samletTil et koldt hus, hvor intet kan tørres
Vælg den, hvis posen skal ligge klar i et koldt, fugtigt hus og bruges med tøj på: det syntetiske fyld tørrer hurtigere end dun, og pasformen er lavet til at sove i udstyr. Til gengæld vejer den omkring to kilo og fylder derefter.
Carinthia Defence 4 er en kraftig sovepose med syntetisk fyld fra Carinthia, bygget til militær brug og kolde nætter. Den har en meget løs pasform, tovejs lynlås med isoleret vindflap og justerbar hætte. Yderstoffet er vind- og vandafvisende, og posen kan kombineres med andre modeller i Defence-serien.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
4 af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
2 butikker, 2 af 2 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
4.136,95 kr
SSoveposesalg.dk
Fragt 39,00 kr - i alt 39,00 kr oveni
laveste 30 dage: 3.958,95 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Soveposesalg.dk
Kildedækning: middel · kilderne er uenige om: Kilderne oplyser forskellige temperaturer: en dansk test angiver -8 grader som komfort og -15 som grænse, mens andre kalder -15 for komforttemperaturen.; Pakmålet oplyses som 25 x 32 cm i en dansk test og som 23 x 38 cm i en svensk specifikation.; Vægten oplyses som to kilo i en dansk test, mens en britisk kilde vejer den korte udgave lavere.; En kilde kalder den en vintersovepose til alle årstider, mens et forum mener, den højst er en tre-sæsoners pose.
Mest for pengene
Vælg den, hvis huset kan blive rigtig koldt, og posen skal tåle fugt uden at komme til at tørre. Forbeholdet er omfanget og komforten: den vejer og fylder meget, og producentens komforttemperatur ligger langt over de minus atten grader, mange forhandlere oplyser.
Carinthia Defence 6 er en syntetisk vintersovepose i mumieform fra Carinthia til arktiske forhold og militær brug. Fyldet er G-LOFT i en trelagskonstruktion med en løstsiddende yderskal i polyamid, der holder vind og fugt ude. Hætte, nakkekrave og en flap uden på lynlåsen skal lukke kuldebroerne.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
7 af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
2 butikker, 2 af 2 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
3.533,95 kr
SSoveposesalg.dk
Fragt 39,00 kr - i alt 39,00 kr oveni
laveste 30 dage: 3.533,95 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Soveposesalg.dk
Kildedækning: middel · kilderne er uenige om: Flere kilder kalder minus atten grader komforttemperaturen, men producentens katalog angiver det som grænsetemperatur (T LIM) og komforten (T COMF) til knap minus ni grader. Producentens egen FAQ blander selv de to begreber sammen.; To kilder sætter grænsen ved minus tyve grader og ekstremtemperaturen ved minus niogtredive, mens producentens katalog angiver minus atten og minus fyrre.
Bedst til et koldt hus om vinterenTil et koldt og fugtigt hus langt under frysepunktet
Vælg den, hvis huset kan blive rigtig koldt, og der ikke er nogen mulighed for at tørre noget. Forbeholdet er størrelsen: de to poser vejer over tre kilo tilsammen og fylder meget sammenpakket.
Helsport Spitsbergen X-Trem er et sæt på to soveposer fra Helsport til ophold i streng kulde. Inderposen er fyldt med gåsedun, yderposen med syntetfiber, og de kan bruges hver for sig eller inden i hinanden. Netop kombinationen er pointen i et fugtigt rum, for syntetfyldet tåler fugt og tørrer hurtigere end dun.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Ingen af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
2 butikker, 2 af 2 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
12.272,00 kr
SSoveposesalg.dk
Fragt 39,00 kr - i alt 39,00 kr oveni
laveste 30 dage: 12.134,95 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Soveposesalg.dk
Kildedækning: middel · kilderne er uenige om: Aventure Nordique skriver, at de to poser kan bruges hver for sig på koldere nætter, mens de danske forhandlere skriver det modsatte, nemlig når temperaturen stiger.; Helsport angiver sættets vægt til 3,31 kg i produktbeskrivelsen og 3,43 kg i specifikationstabellen, mens Aventure Nordique oplyser 3485 g med betræk.
Bedst til fugtige rum
Vælg den, hvis to skal sove sammen og dele varmen, og posen ikke skal bæres langt. Forbeholdet er temperaturen og omfanget: kilderne beskriver den til forår og tidligt efterår, og den fylder meget.
Nemo Jazz Double er et dobbelt sovesystem fra Nemo til to voksne, der vil have en seng-agtig løsning med ud. Fyldet er syntetisk Stratofiber, yderstoffet er DWR-behandlet genbrugspolyester, og et aftageligt lagen kan tages ud og vaskes. Lynlåse i begge sider gør det muligt at lufte ud hver for sig.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Specifikationen mangler i kilderne - ikke scoret.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
10 af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
2 butikker, 2 af 2 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
3.179,95 kr
SSoveposesalg.dk
Fragt 39,00 kr - i alt 39,00 kr oveni
laveste 30 dage: 3.179,95 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Soveposesalg.dk
Kildedækning: lav · kilderne er uenige om: Kilderne oplyser vægten meget forskelligt, og det er uklart, om det laveste tal gælder enkeltudgaven.; Kun én kilde sætter tal på komforttemperaturen, og den skriver cirka nul grader.
Bedst til nødtasken og evakuering
Vælg den, hvis posen både skal kunne luftes ud, bæres som jakke og lynes sammen med en mage. Forbeholdet er dunet, hvis fugtmodstand kun loves at række til kondens og let nedbør.
Sea to Summit Ascent -9C er en dunsovepose fra Sea to Summit til camping i kulde hen over fire sæsoner. Den er fyldt med andedun med imprægnering mod fugt og har et lynlåssystem med to åbninger foroven og en i bunden. Skæringen er en rummelig mumieform.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
5 af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
3 butikker, 2 af 3 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
4.043,00 kr
SSoveposesalg.dk
Fragt 39,00 kr - i alt 39,00 kr oveni
laveste 30 dage: 4.043,00 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Soveposesalg.dk
Kildedækning: lav · kilderne er uenige om: Kilderne oplyser forskellige komforttemperaturer for modellen, og forskellen er flere grader.; Fyldet kaldes andedun af de fleste kilder, men gåsedun af en enkelt.
Den er et valg for den, der vil have mindst mulig vægt og pakmål i nødtasken. Forbeholdet er dunfyldet, som kan suge fugt til sig, og en lynlås, der kun går trekvart ned.
Sea to Summit Spark Women's -1C er en ultralet dunsovepose fra Sea to Summit, skåret til kvinder og bygget til ture, hvor vægt og pakmål tæller. Den er fyldt med gåsedun i høj fyldkraft med en imprægnering, der skal give bedre modstand mod fugt. Skæringen er smal over skuldrene og bredere over hofterne.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
Specifikationen mangler i kilderne - ikke scoret.
Beregnet af prepper.dk ud fra produktets oplyste specifikationer i forhold til de andre kandidater.[beregnet ud fra producentens oplysninger]
6 af de 22 andre kandidater i feltet er dyrere i laveste totalpris.[målt af prepper.dk]
Ingen prishistorik endnu - ikke scoret.[målt af prepper.dk]
2 butikker, 1 af 2 tilbud på lager.[målt af prepper.dk]
Laveste totalpris lige nu
3.918,00 kr
FFriluftsland.dk
Fragt 19,00 kr - i alt 19,00 kr oveni
laveste 30 dage: 3.138,00 kr · målt af prepper.dk d. 7. nov. 2026
På lager hos Friluftsland.dk
Kildedækning: lav · kilderne er uenige om: En test kalder komfortgraderingen på en tidligere Spark-model skuffende og skriver samtidig, at dunet føles varmere end graderingen lover.; Kilderne er uenige om fugt: imprægneringen beskrives som modstandsdygtig, mens en anden anmeldelse advarer om, at fugt kan trænge ind og gøre dunet vådt.
Vi tester ikke produkterne selv. Rangeringen er lavet af prepper.dk's scoringsmodel, som vejer otte kriterier mod hinanden med den samme udregning for alle kandidater. Pris, prisstabilitet og tilgængelighed måles i prepper.dk's egne prisdata: den samlede pris med levering, hvor tæt prisen ligger på bunden de seneste måneder, og hvor mange butikker der fører modellen og har den hjemme.
Komforttemperatur, varme for vægten og fyldtype beregnes ud fra producentens oplysninger. Varme og holdbarhed i praksis og egnethed i et koldt hus vurderes på navngivne kilder: uafhængige tests, fagmedier og brugere. Hvert punkt på produktkortene henviser til den kilde, det bygger på.
Listen er kortere end på mange af vores andre analyser. Flere soveposer kunne ikke vurderes, fordi de eneste kilder var butikkernes egne produkttekster, og modeller, der ikke længere kan købes i danske butikker, tages ud af rangeringen. For flere af de rangerede poser er kilderne desuden uenige om komforttemperaturen, og det står på produktkortet.
Ændrer vi vægtene eller udvælgelsen, retter vi samtidig siden om, hvordan vi rangerer, så det fremgår, hvad der er lavet om og hvorfor.
| KRITERIE | VÆGT | GRUNDLAG | HVAD VI KIGGER PÅ |
|---|---|---|---|
| Komforttemperatur | 15 % | beregnet ud fra producentens oplysninger | Komforttemperaturen efter EN 13537/ISO 23537 i forhold til feltet - det er den måling, der kan sammenlignes på tværs af mærker, og den tal, der afgør en kold nat |
| Varme for vægten | 10 % | beregnet ud fra producentens oplysninger | Hvor mange graders komfort posen giver pr. kilo - det er forskellen på en pose, der kan bæres i en nødtaske, og en, der kun kan ligge i skabet |
| Fyld og fugt | 10 % | beregnet ud fra producentens oplysninger | Syntetisk fyld isolerer stadig, når det er fugtigt, og tørrer hurtigt; dun er lettere og varmere, men taber isoleringen, når det bliver vådt, og kan ikke tørres i et hus uden varme |
| Pris i markedet | 10 % | målt i prepper.dk's prisdata | Laveste totalpris (pris + fragt) i forhold til de andre kandidater - måles i prepper.dk's prisdata |
| Prisstabilitet | 10 % | målt i prepper.dk's prisdata | Hvor tæt dagens pris er på 90-dages bunden - måles i prepper.dk's prishistorik; scores først efter 80 måledage |
| Tilgængelighed | 10 % | målt i prepper.dk's prisdata | Antal butikker der fører modellen, og hvor mange der har den på lager - måles i prepper.dk's prisdata |
| Varme og holdbarhed i tests | 20 % | vurderet på kilder | Om posen holder den oplyste temperatur i praksis, hvordan fyldet fordeler sig efter en sæson, kuldebroer ved lynlås og skuldre, og om syningerne holder - ifølge uafhængige tests og brugere |
| Egnethed i et koldt hus | 15 % | vurderet på kilder | Om den kan bruges siddende og med tøj på, om hætten kan snøres, om to poser kan kobles sammen, og hvordan den klarer fugt uden mulighed for at tørre - ifølge kilderne |
Pris, prisstabilitet og tilgængelighed måles i prepper.dk's egne prisdata og genberegnes dagligt - rangeringen kan derfor flytte sig, når priserne gør. Rangering opdateret 27. okt. 2026. Læs mere om, hvordan vi rangerer.
En sovepose er en isoleret pose med dun- eller syntetisk fyld, der holder på kroppens varme, mens man ligger i den, og som i beredskab bruges, når et hus står uden varme.
Sammenlign soveposer på komforttemperaturen, for det er den måling efter standarden EN 13537 og afløseren ISO 23537, der kan sammenlignes på tværs af mærker. Standarden definerer den som den temperatur, hvor en standardiseret kvinde i afslappet stilling har det behageligt.
Grænsetemperaturen er standardens tal for en standardiseret mand, der ligger sammenkrøllet. Ekstremtemperaturen er en risikogrænse: under den er der risiko for alvorlig nedkøling. Den er ikke et tal at vælge pose efter, og den lover ikke, at posen holder nogen varm.
Tjek også, hvilket tal producenten har sat i navnet. Tallet i et modelnavn som Sea To Summit Ascent -9c eller Spark Women's -1c er producentens betegnelse, så slå op i producentens oplysninger, hvilken af standardens temperaturer det svarer til. For Carinthia Defence 4, Carinthia Defence 6 og Sea To Summit Ascent -9c oplyser kilderne forskellige komforttemperaturer, så her er producentens mærkning den, du skal holde dig til. For Defence 6 er de minus atten grader, mange kilder kalder komforttemperaturen, ifølge producenten grænsetemperaturen.
Vælg syntetisk fyld, hvis posen skal bruges i et hus, hvor intet kan tørres. Syntetisk fyld isolerer stadig, når det er fugtigt, og tørrer hurtigt, mens dun er lettere og varmere for vægten, men taber isoleringen, når det bliver vådt. Derfor ligger de to syntetiske Carinthia-poser øverst.
Carinthia Defence 6 har et yderstof, der ifølge en kilde blev gennemvådt i regn, uden at det kunne mærkes indeni. Helsport Spitsbergen kombinerer de to: en dunpose inderst og en yderpose med syntetisk fyld, som ifølge kilderne holder fugten fra at fryse til is på indersiden af dunposen.
Dunposerne har deres plads, når vægten tæller. Sea To Summit Ascent -9c og Spark Women's -1c har imprægneret dun, men producentens løfte om fugtmodstand rækker kun til kondens og let nedbør, ikke til vådt dun.
Skal posen med i nødtasken, er vægten lige så vigtig som varmen. Sea To Summit Ascent -9c vejer godt et kilo i Regular-udgaven, og Spark Women's -1c er bygget til mindst mulig vægt og pakmål.
De varme syntetiske poser er tunge. Carinthia Defence 4 vejer omkring to kilo, en bruger oplyser omkring tre kilo for Carinthia Defence 6 med pakpose, og Helsport Spitsbergen vejer over tre kilo og fylder meget sammenpakket. Nemo Jazz er også omfangsrig og hører til der, hvor den ikke skal bæres langt.
Vælg derfor efter, hvor posen skal bruges. En pose, der skal ligge klar i huset, må gerne veje, mens en pose til evakuering skal kunne bæres sammen med alt det andet.
Vælg en rummelig pose, hvis du vil sove med tøj på. Carinthia Defence 4 har en meget løs pasform, der er lavet til at sove i tøj og udstyr, og Sea To Summit Ascent -9c har en rummelig mumieform. Spark Women's -1c er smal over skuldrene og levner lidt plads til tøj indenunder.
Lynlåsene afgør, om posen kan bruges i mere end én slags vejr. Carinthia Defence 6 har tovejs lynlås, så der kan lukkes luft ind uden at åbne posen, og hætte og nakkekrave kan snøres helt sammen. Sea To Summit Ascent -9c har to lynlåse foroven og en åbning i bunden, så den kan bæres som jakke. Spark Women's -1c har en lynlås, der kun går trekvart ned, og kan ikke åbnes helt ud.
Skal to dele varmen, så se på en dobbeltpose eller en pose, der kan lynes sammen. Nemo Jazz er bygget til to og har tovejs lynlåse i begge sider, så hver kan lufte ud for sig. Kilderne beskriver den til forår og tidligt efterår, ikke til et hus under frysepunktet.
Sea To Summit Ascent -9c kan lynes sammen med mærkets damemodel, så to poser bliver til én. Carinthia Defence 4 kan kombineres med andre poser i Defence-systemet, og Helsport Spitsbergens to poser kan bruges hver for sig, når det bliver varmere.
Vi har rangeret 6 soveposer på navngivne kilder - tests, anmeldelser og brugererfaringer, hvor de findes - og på producenternes specifikationer, dagens priser, prisstabilitet og tilgængelighed. Rangeringen genberegnes dagligt og er senest revideret 27. okt. 2026.
Det er tre målinger efter standarden EN 13537 eller ISO 23537. Komforttemperaturen gælder en standardiseret kvinde i afslappet stilling, grænsetemperaturen en standardiseret mand, der ligger sammenkrøllet. Ekstremtemperaturen er en risikogrænse, hvor der er risiko for alvorlig nedkøling, og den lover ikke, at posen holder nogen varm. Sammenlign derfor poser på komforttemperaturen.
Til et hus uden varme peger kriterierne på syntetisk fyld, fordi det stadig isolerer, når det er fugtigt, og tørrer hurtigere. Dun er lettere og varmere for vægten, men taber isoleringen, når det bliver vådt. Carinthia Defence 4 og Defence 6 har syntetisk fyld, mens Sea To Summit Ascent -9c og Spark Women's -1c har dun.
Ofte fordi standardens temperaturer blandes sammen. For Carinthia Defence 6 kalder flere kilder minus atten grader for komforttemperaturen, men i producentens katalog er det grænsetemperaturen for en mand, mens komforten ligger på knap minus ni grader. Hold dig derfor til producentens egen mærkning efter EN 13537 eller ISO 23537, og tjek, hvilken af standardens temperaturer tallet er.
Det afhænger af posens pasform. Carinthia Defence 4 har en meget løs pasform, der ifølge kilderne er lavet til at sove i tøj og udstyr, og Sea To Summit Ascent -9c har en rummelig mumieform. Spark Women's -1c er derimod smal over skuldrene og levner lidt plads til tøj indenunder. Prøv posen med det tøj, du vil sove i.
Nogle kan. Sea To Summit Ascent -9c kan lynes sammen med mærkets damemodel, så to poser bliver til én. Nemo Jazz er fra starten en dobbeltpose til to, der deler varmen, men kilderne beskriver den til forår og tidligt efterår. Carinthia Defence 4 kan i stedet kombineres med andre poser i Defence-systemet, når det bliver koldere.
Det spænder vidt. Sea To Summit Ascent -9c vejer godt et kilo i Regular-udgaven, og Spark Women's -1c er bygget til mindst mulig vægt og pakmål. Carinthia Defence 4 vejer omkring to kilo, en bruger oplyser omkring tre kilo for Defence 6 med pakpose, og Helsport Spitsbergen vejer over tre kilo. Vælg efter, om posen skal bæres eller ligge klar.
Ja. Carinthia Defence 6 beskrives af kilderne som en ren vinterpose, der bliver for varm i efterår og forår. Lynlåsene kan hjælpe: Defence 6 har tovejs lynlås, så der kan lukkes luft ind uden at åbne posen, og Sea To Summit Ascent -9c har to lynlåse foroven. Helsport Spitsbergens to poser kan bruges hver for sig, når det bliver varmere.
Se efter syntetisk fyld og et vandafvisende yderstof. Carinthia Defence 4 har vind- og vandafvisende yderstof, og Defence 6 blev ifølge en kilde gennemvådt i regn uden at det kunne mærkes indeni. Hos Nemo Jazz kan quilt og lagen skilles ad, så de tørrer hurtigere, og Helsport Spitsbergens syntetiske yderpose skal holde fugten fra at fryse til is i dunposen.
Senest revideret 27. okt. 2026 · priser og lager opdateres dagligt · Af Mads Nordskov, ansvarshavende redaktør · Foreslå en rettelse